Ramazan Bayramı: Sağlık, Huzur ve Mutluluklar..

ramazan-bayrami-mesajları

 

Ramazan Bayramı: Sağlık, Huzur ve Mutluluklar..

Merhaba arkadaşlar,

Bu Ramazan koronavirüs önlemleri kapsamında genellikle karantina da geçti. Karantina Ramazan Bayramı’nda da devam edecek. Herkesin bir umudu var ki bu bayram böyle geçse de gelecek bayramlar bizlerin olsun.
Son yıllarda bayramların eski havası kalmamıştı. Çalışanların tatil fırsatı olarak gördüğü bayramlar, taciz ve tecavüz gibi kötü olayların yaşanması nedeniyle iyice eski tadından uzaklaşmaya başlamıştı. Eski şenlik ve heyecanlarını hatırlayanlar bir iç çektiler bile.

Bu yıl bayram sokağa çıkma yasağı gölgesinde 24 Mayıs 2020 – 26 Mayıs 2020 tarihleri arasında kutlanıyor. Herkesin Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarım.

Diğer adıyla Şeker Bayramı İslam alemi için en önemli günler arasında yer alıyor. 81 ilde uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle bayram ziyaretleri iptal.

İlk olarak Hicret’in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı. Bu bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Hz.Muhammed tarafından düzenlendi. Ramazan Bayramı’nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Temiz temiz hazırlanılıp en güzel kıyafetler bayrama saklanır. Bu yıl hasret kalınacağa benzese de büyükler ziyaret edilir, el öpülür, şeker ve harçlık toplanır. Ayrıca Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirir.

Ramazan Bayramı İslam ülkelerinde arefe gününden başlamak üzere resmi tatil ilan edilir. Müslüman olmayan ülkelerde ise genellikle Müslüman çalışanlara bayram izni verilir.

Ramazan Bayramı ile ilgili herkesin bilmediği bazı geleneklerde devam etmektedir.

– Bazı yörelerde çocukların -Ebebiş- istemesi
– Tüm köy halkının cami avlusunda bayramlaşması
– Konat (sini) hazırlanarak cami bahçesinde tüm köy halkı ile yenmesi
– Arefe günü kabir ziyaretleri ve çocukların sevindirilmesi
– Dede ağaca salıncak kurulması
– Sivas yöresine ait Memecim Giliği (susamsız ve tuzsuz simit) geleneği
– Arefe günü hazırlanan kahkeler (su,yağ ve unla yapılan bir yiyecek) bayram günü ziyarete gelenlere ikram edilir.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir