Renklerin Psikolojik Etkileri Nelerdir, Renklerin Kişilik Analizi Nasıl Yapılır ?

Renkler hakkında bir çok araştırmalar, kitaplar, reklamlar ve filmler yapılmıştır. Renkler, film ve reklam sektöründe özellikle kullanılır. Her rengin insan psikolojisindeki etkisi yadırganamaz. Çünkü bu doğal bir şeydir. Biz insanlar bilinçli yada bilinçsiz olarak bu etkileri hissederiz. Bunun bilincinde olan film ve reklam yapımcıları bunu işe dönüştürmüş ve bu sayede kazanç sağlıyorlar. Marka ve tasarımlarda da bu renk algısı kullanılır. Örneğin genelde yemek ile ilgili işletmelerde, hamburgerci, pizzacı vb. yerlerde genelde kırmızı yada sarı renkler kullanıldığına hiç dikkat ettiniz mi ? Yada holding ve benzeri firmalarda mavi ve siyah renk tonunu özellikle kullandıklarını ? İletişim ağırlıklı firmaların sıklıkla tercih ettiği mavi rengi niye kullandıklarını? İşte bu yazım tam bu soruların cevabı niteliğinde olacaktır. Bu yazımda ”renklerin kişiliğimiz üzerinde ne gibi etkileri olabileceğinden ve işletmeler bizi renkler ile nasıl etkiliyor ” konusundan bilgi vereceğim. Umarım hazırlamış olduğum içeriğimi beğenirsiniz. Evet şimdi merak ettiğiniz konuyu detaylı olarak size açıklıyorum.

MAVİ RENK

Bilinen en eski kullanımı Antik mısır imparatorluklarının mezar taşlarını süslemiş olan bu renk, yunanlılar, roma imparatorluğu gibi eski toplumlarda karşımıza çıkıyor. Genelde krallar ve varlıklı aileler tarafından rağbet gören bu renk, zamanında zenginlerin vazgeçilmez renklerinin arasında olmuştur. Günümüzde ise sadece varlıklı ailelerin değil tüm insanların rengi haline gelmiştir.

Anlamı: Sadakati, güveni, samimiyeti, hayalperestliği, yaratıcılığı, dengeyi, dostluk ve arkadaşlığı, sözlü ve yazılı iletişimi temsil eder.

Kullanıldığı yerler: E- ticaret siteleri,iletişim sektörleri, ulaşım firmaları, deniz ticareti, dershane, kurslar, okullar, devlet binaları

Psikolojik etkileri: Bu rengi, tercih edip hayatınızda kullanıyorsanız eğer insanlar sizi diğer insanlardan daha güven verici daha dengeli ve huzurlu göreceklerdir. Bu rengin insan üzerindeki etkileri dostluk, samimi arkadaşlık kurmak üzere… Aynı zamanda bu renk yaratıcılığında simgesi olduğundan bu rengi hayatınıza enjekte ettiğinizde, hayal gücünüzü geliştirebilecektir.

Firmalar bu rengi daha çok güven odaklı kullanırlar. Genelde sizde bir şekilde göz aşinalığı olmuştur. İletişim sektörlerinde bu renk oldukça ön plana çıkar. Çünkü bu renk iletişim odaklı, sosyal bir renktir aynı zamanda. İnsanlar bu sayede mavi rengi özellikle kullanan firmaları diğer firmalardan daha çok tercih edecektir. Markalara ve bazı logo tasarımlarına dikkat edin. İletişim odaklı firmaların mavi rengi ne sıklıkla kullandığına dikkat edin ne demek istediğimi anlayacaksınız.

SARI RENK

Tarihte bir çok imparatorların ve bir çok ülkelerin bayraklarını süsleyen, giysilerin tasarımında, kullanılan ekipmanların yapımında bu rengin izine rastlamak mümkün. En basitinden bizi ısıtan, hayat veren, canlılığımızı sağlayan güneşe baksak bile aslında bu rengin anlamını açıklayabiliriz. Belkide bilinen en eski renklerden biriydi bu renk. Doğamıza bile baktığımızda bu renge rastlamak gayet kolay…

Anlamı : Canlılık, hayat veren, neşe kaynağı, heyecanlı, yaşam, zeka, arzular ve ruhsal yaşamı temsil eder.

Kullanıldığı yerler: festivaller, karnavallar, konserler, dikkat çekici herhangi bir organizasyon, yemek firmaları.

Psikolojik etkileri: Eğer hayatınıza bu rengi katıyorsanız bilin ki hayatınız daha neşeli ve aktif olacaktır. Ruhunuzu en iyi yansıtan renk bu renktir. Zekayı ve yaratıcılığı önemli ölçüde arttıran bu renk, bir çok projelerinizde size ilham kaynağı olacak ve psikolojinizi olumlu yönde etki edecektir.

Firmalar bu rengi daha çok dikkat çekme amaçlı yapmaktadır. Bu rengi kullanarak insanlara ”biz sosyal, neşeli, canlı bir firmayız” izlenimi katmaktadırlar. Aynı zamanda taksilerinde bu rengi kullanmasının nedeni sarı rengin, geçiciliği temsil etmesinden kaynaklanır. Sarı renk üzerine yapılan bazı araştırmalar, bir çok bilim adamının da bu rengi favori olarak seçmesidir. Bunun nedeni yaratıcılığı ve zekayı arttıran özelliği olması sebebiyle imiş. Reklam sektöründe de bu renk sık sık karşımıza çıkar. Bu rengin asıl amacı izleyene canlılık, neşe vermektir. Tatil reklamlarında özellikle karşımıza çıkar. Turizm sektöründe de müşterilerin ilgisini çekmek için bu renk sıklıkla tercih edilir.

MOR RENK

Mor renk, dünyanın en zor üretilen rengiydi. Krallıkların, bu rengi giysilerinde, takılarında zenginlik belirtisi olarak kullanmışlar. Çünkü mor rengin çıktığı ilk zamanlar, üretimi bir hayli zormuş. Mor renk, dikenli bir deniz salyangozu türü olan brandaris ve trunculus’dan imal ediliyordu. O zamanlar bu renkten sadece 1 damla elde etmek için yüzlerce hatta binlerce salyangoz kullanılıyormuş ve bu salyangoz türü de sadece günümüz lübnanı olan eskiden sur kenti olarak bilinen yerde varmış. Mor renkte sadece burada üretiliyormuş. O yüzden bu rengi satın alan daha çok krallar ve çok zengin insanlar imiş. Şuanda ise yeni formüller geliştiren bazı bilim adamları mor renginde herkes için kullanılabilir hale getirmiş ve böylece mor renginde zenginliği tarihe gömülmüştür.

Anlamı: Zenginliği, asaleti, farkındalığı, bireyselliği, ruhaniyet, tutkuyu, ilhamı, hayal gücünü, egoistliği temsil eder.

Kullanıldığı yerler: Giyim sektörleri, dekorasyon firmaları, mobilya ve süs eşyaları, takılar.

Psikolojik etkileri: Bu renk hayatınızda bir yer edindiğinde, hayata bakış açınız değişecektir. Filozofların, din adamların, ilim adamların favori rengi mor renk olmasının sebebi manevi huzura sizi ulaştırması ve manevi zenginliği yaratmasıdır. Mor rengin aynı zamanda kişiye ilham gücü sağlaması sebebiyle hayal gücünüz gelişebilir dünyayı daha farklı açıdan görebilirsiniz. Bazı kaynaklarda mor rengin karamsallığı, içine kapanıklığı temsil ettiği yazıyor. Bazı kaynaklarda ise mor renk, kişiye sağladığı bireysellik etkisi sebebiyle aslında kendine daha iyi zaman ayırmayı, kendine daha iyi özen göstermeni sağlıyor fakat insanı da egoist yapabileceği yazıyor.

Firmalar, bu rengi özellikle zenginlikle özdeşleştirilebilecek yerlerde kullanıyor. Çünkü çağlar boyunca bu renk her zaman lüksü, zenginliği temsil etmiştir. Özellikle mor renk giyim sektöründe kullanılarak bizim karşımıza çıkıyor.

KIRMIZI RENK

Hayatımızın her alanında çıkan bu renk bazen kan ile bazende aşkın simgesi ile özdeşleştirilmiştir. Aslında bu rengin bulunuş tarihi çok eskilere dayandırılmaktadır. Eski toplumlar yüzlerini kan ile boyayıp savaşa hazırlanıyordu. Onlar için kırmızı renk güç, kan dökme anlamı taşıyordu. Günümüzde ise bazı anlamları değişikliğe uğrasa bile en çok tercih edilen renkler arasındadır.

Anlamı: Öfke, cesaret, aşk, cinsellik, açlık, şehvet, uyarı anlamlarını temsil eder.

Kullanıldığı yerler: Kafeteryalar, yemek sektörleri, parfüm ağırlıklı firmalar, aşk ile çağrışım yapan firmalar, cesareti vurgulayan firmalar, trafik.

Psikolojik etkileri: Kırmızı renk hayatınızda bir yer edindiğinde, hayata daha cesur bir bakış açınız olacaktır. Tabiki bu aynı zamanda size öfke, sinir etkilerini de beraberinde getirecektir. Aynı zamanda kırmızı renk aşkı ve cinselliği çağrıştırır. Bizi ruhen açlığa iter. Doyumsuzluğa iter ve şehvet duygumuzu geliştirir.

Firmalar bu rengi özellikle yemek sektörü ve aşkı çağrıştıracak konularda bizlere sunar. Yemek sektöründe kullanılmasının sebebi sarı renkte olduğu gibi bizi açlığa iter ve böylelikle karnımız tok bile olsa dikkat çeker bir biçimde hazırlanmış olan yemek içerikli sektörler ilgimizi çeker ve iştahımızı kabartır. Aynı zamanda bu renk trafikte uyarı işareti olarak da hayatımıza geçmiştir. Günümüz sektörlerinin bir çoğu kırmızı rengin üstün doğası ile bizi aşka, cinselliğe, şehvete çağrışım yapmaktadırlar.

SİYAH RENK

Bu rengin bulunuşu tarihte çok eskilere dayandırılmaktadır. Eski toplumlar kendilerini ifade etmede bu rengin etkisi kullanmışlardır. Özellikle orta ve güney amerika bölgelerinde bulunan eski halklar kömür, çeşitli taşlardan, çeşitli bitkilerden bu rengi vücutlarına ve çeşitli yerlere sürerek bu rengi ortaya çıkarmışlardır.

Anlamı: Güç, kudret, ciddiyet, şıklık, idealist, korku, gizemli, özgüven, yalnızlık, kötülük anlamlarını temsil eder.

Kullanıldığı yerler: Holdingler, Suç sektörü, giyim firmaları,

Psikolojik etkileri : Bu renk hayatınıza girdiği andan itibaren insanlar sizi diğerlerine göre daha ciddi, güçlü görecektir. Aynı zamanda bu renk, karanlığın ve kötülüğün simgesidir. Özellikle suç içeren sektörler özellikle mafyalar niye bu rengi tercih ettiklerini anlamışsınızdır. Bu renk insana özgüveni, idealist olmayı güçlü olmayı sağlar.

Firmalar bu rengi özellikle film sektöründe kullanmaktadır. Suç ve kötülük içeren herhangi bir konu yada kahraman bu renk ile özdeşleştirilmiştir. Gizemli ve korku içerikli filmlerde kötülüğü, karanlığı temsil ettiği için bu renk karşımıza oldukça sık karşımıza çıkar. Giyim sektöründe de kendine yer bulan bu renk özellikle ciddiyet gerektiren iş sektörlerinde tercih edilir.

BEYAZ RENK

Bu renk, tüm renklerinin birleşimidir adeta. Güneşin yansıttığı ışık beyaz renktedir ve beyaz renk kendi içerisinde birbirinden farklı dalga boylarına ayrılarak ana renkleri oluşturur. Bu rengi doğamızda sık karşımıza çıkar ve genelde iyilik ile özdeştirilir.

Anlamı: Saf, hayat veren, temizlik, iyilik, huzur, masumiyet, tamamlayıcı anlamlarını temsil eder.

Kullanıldığı yerler: Temizlik firmaları, ibadethaneler, insan odaklı firmalar, iletişim firmaları

Psikolojik etkileri : Saflığı, iyiliği ve güzelliği kendimize çeker. Bizi huzurlu daha iyi insan yapar. Yardım etmeyi etmeyi, insanlara değer vermemizi sağlar. Hayat ile bütünleşmiş oluruz. Olumlu bir bakış açısı kazandırır.

Firmalar bu rengi özellikle temizlik sektörlerinde mavi renk ile uyum içerisinde bize gösterir. Mavi rengin güveni, beyaz rengin iyiliği ve huzuru temsil ettiği için bizlere bu şekilde enjekte ederler. Ayrıca film sektöründen kötülüğün karşıtını temsil eder. Bizi iyiliği gösterir ve anlamlandırır. Siyah renk tonu ve beyaz renk tonu filmlerden geçmesinin başlıca nedenleri arasında dünyanın iki renk ile mücadelesini anlatırlar. Beyaz ve siyahın… Beyaz renk iyiliği, siyah renk korkuyu, kötülüğü temsil eder. Her zaman beyaz renk, tüm renklerin tamamlayıcısı, siyah rengin düşmanı olmuştur.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir