91
91 points
Spread the love

Roma’nın Yükselişi: İtalya’nın orta kesiminde bir çobanlar köyü olan Roma, gelişerek Batı Avrupa’nın büyük bölümünü denetimi altında tutan bir imparatorluğun merkezi haline geldi. Romanın yükselişi, büyük bir devlete dönüşmesini disiplinine ve askeri ustalığına borçlu olmakla birlikte, Romalıların imparatorluklarını güvenlik altına almaları, ancak yüzyıllar boyu süren savaşlar sonunda sağlandı. Romalılar yaşama biçimlerini ve teknolojilerini, bütün öbür eyaletlerine de yaydılar.

Roma’nın Genişlemesi Ve İmparatorluk

Roma Akdeniz bölgesini ancak, “Pön (Kartaca) Savaşları” diye adlandırılan üç savaştan sonra ele geçirebildi. Bu savaşlarda bir deniz imparatorluğu olan Kartaca’nın yenilgiye uğratılmasından sonra, Sezar, Galya’yı (günümüzde Fransa) da ele geçirdi.

Romanın Yükselişi Roma Ordusunun Yapısı

Romanın yükselişi her biri yaklaşık 5 000 piyade askerinden oluşan 28 kadar lejyona ayrılmıştı; bir lejyonda 10 piyade bölüğü, her piyade bölüğünde de 80 kişiden oluşan 6 takım bulunuyordu. Bu takımların başında “ceriontu” adı verilen subaylar vardı. Centuriolar, tolgalarının tepesindeki sivri çıkıntı sayesinde, savaşta askerleri tarafından uzaktan görülebiliyorlardı.

Romanın Yükselişinde Askeri Teknoloji

Roma mancınığıyla (ballista), düşmanın savunma hatlarının ardına taşlar ya da oklar atılabiliyordu. Düşman kalelerine,  kuşatma  kuleleriyle ve koç başlarıyla saldırılıyordu.

Yabancılar Lejyonu

İmparatorluk büyümeye başlayınca yeni askerler gerekti ve Roma’da ele geçirmiş oldukları ülkelerden getirdikleri kişileri de  orduya yardımcı asker almaya başladılar 25 yıl hizmetten sonra bu “yardımcı askerler” Roma yurttaşı olabiliyordu.

Savaş Taktiği

Romalı askerler saldırı sırasında ilerlerken, kalkanlarını bir araya getirerek “testula” (“kaplumbağa”) adı verilen yürüyüş düzenine geçer, böylece düşman oklarından, taşlarından ve surlardan dökülen kızgın yağlardan korunurlardı.

Roma Toplumu

Roma toplumu patriciuslar (aristokratlar), plebler (yurttaşlar), uyruklar (illerde) ve köleler biçiminde farklı tabakalara ayrılmıştı. Kadınlardan yalnızca annelik etmeleri isteniyordu, ancak zengin kadınlar daha özgürdü.

Önemli İcatlar Isıtılmış Hamamlar

Roma hamamları kölelerin beslediği, dışarıda yakılan ateşlerle ısıtılırdı. Ateşin sağladığı sıcak hava zeminin altındaki koridorlarda dolaşıp, üstteki suyun ısınmasını sağlardı.

Su Kemerleri

Romalı mühendisler büyük su kemerleri yaptılar. Bunlardan Nimes’deki (Fransa) 17 metre yüksekliğindeydi ve 50 km uzaklıktan kente su sağlıyordu.

Maurya İmparatorluğu

Maurya imparatoru Aşoka, Hindistan’da bütünlüğü sağladı. İ.Ö 262’de buddhacılığı benimseyip, imparatorluğun. her yanında Buddha için binlerce stupa (anıt) yaptırdı. Bunların her birinde Buddha’nın bedeninden bir parça bulunduğuna inanılır.

Çin’de Çinler Sülalesi

İ.Ö 221 yılında Çin‘de, Çinler sülalesinden ilk imparator Şihuangdi, bütünlüğü sağladı. Çinler sülalesi yönetimi merkezileştirdi; para, ağırlık ve ölçü birimlerini standartlaştırdı; büyük anıtlar yaptırdı.

Adena Ve Hopewell

İ.Ö 700’den İ.S 400’e kadar Kuzey Amerika’da önce “Adenalar“, sonra da “Hopewelller” adı verilen tarımcı topluluklar gelişti. Çok büyük ve gizemli toprak tümsekler yapıp, mezarlarını çok güzel eşyalarla doldurdular.

Eski Yunanistan


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
seda sarac

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir