ali tekin
ali tekin
Spread the love

Orhangazili olan pek çok insan Ali Tekin okulunu duymuş ve yanından illa geçmiştir. Gölün güney yakasından yolculuk yapanlar bilirler ve görürler Çünkü Şehidimizin kabrinin yanından geçerler. Hatta Bursa severler derneğine rehberlik yaparken bir anektot olarak 27 mayıs darbe sürecinde yaşanan olaylardan bir derleme yapmıştır. Bilmeyenler için Şehit Ali TEKİN’i tanıtalım.

Ali Tekin Kimdir

Peki kimdi Ali TEKİN ? Ali Tekin, 1921 yılında Bursa’nın Orhangazi ilçesinin Sölöz köyü’ nde doğmuştur. Bir çiftçi olan babasının adı Ahmet, annesinin adı Veliye’dir. İlkokulu köyünde, ortaokulu Bursa’da okuyan Ali Tekin 1939 yılında Işıklar Askeri Lisesi’ne girerek Silahlı Kuvvetlere ilk adımını atmıştır. 1939 yılında, 2. Dünya Savaşı’nın başlaması nedeniyle Işıklar Askeri Lisesi’ni 2 yılda tamamlamış Kara Harp Okulu’nu bitirerek 30 Ağustos 1943 tarihinde Asteğmen rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne katılmıştır. Mart 1944-Ocak 1946 tarihleri arasında pilotaj eğitimi için gönderildiği Amerika Birleşik Devletlerin de eğitimini başarıyla tamamlayıp pilot olarak yurda dönmüş Balıkesir 9. Tayyare alayında kanıtladığı üstün yetenekleri dolayısıyla Türkiye’ye ilk defa verilecek olan jet uçaklarında öğretmenlik yapmak üzere seçilmiş ve Ekim 1950’de tekrar ABD’ne gönderilmiştir. Yurda döndüğü Haziran 1951’de Türk Hava Kuvvetleri için bir taraftan jet uçakları için pilot yetiştirirken diğer taraftan akro-tim (akrobasi timi) ve atış timlerinde fevkalade sonuçlar alıyordu. Nitekim 1954 ve 1955 yıllarında NATO içerisinde yapılan atış bombardıman müsabakalarında üstün dereceler elde etmiş, liderliğini yaptığı akro-timle NATO ülkelerinde gösterilere katılmış; Fiat fabrikalarının yaptığı G-91 uçağının ilk uçuş tecrübeleri için NATO ülkelerinden seçilen birkaç pilottan biri olarak G-91 uçağının geliştirilmesinde katkılarda bulunmuş; uluslararası üne sahip müstesna bir pilot ve fevkalade bir insandı. 7 Ocak 1050’de Pembe Özaydın ile evlenen Ali Tekin’in biri kız, biri erkek olmak üzere iki çocuğu olmuştur. 1952’de yüzbaşı olan Ali Tekin, 1956’da NATO ülkeleri Hava Kuvvetleri’n de eğitimin standardizasyonunu sağlamakla görevli olarak ATAG Filosu’na atanmış ancak kısa bir süre sonra Şubat 1957’de Münih’te Fürstenfeldbruck üssünde, görev başında geçirdiği bir böbrek krizi sonucu hastaneye yatırılmış. Bütün çabalara rağmen kurtarılamamış ve 16 Ekim 1957’de vefat etmiştir. 36 yıllık kısa yaşamı içerisinde sağladığı başarıları, çevresinde oluşturduğu sevgi, saygı ve hayranlığı geride bırakarak yaşama veda etmiştir. Bu kahraman pilotumuzun rahatsızlığının uçuştan meydana geldiği raporunun sağlık kurulunca tasdik edilmesinden sonra, havacılık adına şehit olduğu onaylanmıştır. Hv. Plt. Bnb. Ali Tekin uçuşun aşk için yapıldığı sürece zirveye ulaşmanın mümkün olduğunu gösteren efsane bir pilottur.

Comments

comments

1 YORUM

  1. Bir Bursa’lı ve Gazi olarak sadece şehit pilot cengiz topel’i var biliyordum oysa Ali Tekin Şehidimizi bu güzel anlamlı yazı makalenizle öğrenmiş oldum Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum bugün bu bayrağın altında özgürce yaşayabiliyorsak bu kahramanlar sayesindedir Ruhları Şad Olsun….çok anlamlı Bir yayın Olmuş Yüreğinize gönlünüze kaleminize sağlık …

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here