Sevgililer Günü Nereden Ortaya Çıktı?

Sevgililer Günü

Sevgililer gününün tarihi ile ilgili birçok rivayet elbette ki bulunmaktadır. İlk olarak ne zaman kutlanmaya başlandığı ile ilgilidir. Kutlamalarının eski Roma tarihine kadar uzandığı iddia edilmektedir. Tarihte en net olarak kutlanılan sevgililer günü 1800’lü yıllarda Özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde Esther Howland’ ın ilk olarak sevgililer günü ile ilgili kart bastırmayı ve bunu sevenlerine, etrafındaki diğer insanlara dağıtması ile başladığı bilinmektedir.

 Halk arasında doğru bilinen bir yanlış vardır. O da Aziz valentin’in doğumu ya da ölümü ile ilgili belirlenen tarihlerle ilişkili. Fakat bu bilgi yanlıştır.

 Dünyaca ünlü İngiliz şair, yazar, edebiyatçı chaucer, 14 Şubat tarihi ile ilgili olarak romantizm akımının aşk ile arasındaki ilişkiyi kurması ile bilinmektedir. Bu ünlü yazara göre 14 Şubat tarihinde kuşlar, çiftleşmek için eşlerini, karşı cinslerini çağırmaktadırlar.

 Peki, sevgililer günü neden 14 Şubat tarihinde kutlanıyor? 14 Şubat tarihinin nesi meşhurdur?

 14 Şubat Sevgililer Günü‘nde genellikle sevgililer birbirlerine hediyeler almaktadırlar. 14 Şubat tarihinde bütün dünyada çok tatlı bir telaş oluşmaktadır. 14 Şubat’ın meydana gelmesi ile ilgili başka rivayetlere göre bu tarihte Aziz valentin doğum ya da ölüm tarihi Olarak yazılmakta çizilmek de olsa da aslında bu tarihle ile sevgililer gününün herhangi bir ilişkisinin olmadığı yukarıda derlenmiştir.

 Dünya tarihine baktığımızda özellikle de İngilizler, bu tarihte eski Roma tarihine kadar giden festivaller oluşturmuşlardır, çeşitli etkinlikler tertiplemişlerdir.

 Fakat sevgililer günü ile ilgili bilinen en kesin, net, en açık bilgi şudur ki 1800’lü yıllara tekabül eden zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk olarak sevgililer günü ile alakalı kartlar basılmış ve bu kartlar sevenlerine dağıtılmıştır. Bu aslında Sevgililer gününün miladıdır.

 Roma İmparatorluğunda genç erkeklerin evlenmeleri yasaklanarak ordunun daha güçlü kılınması amaçlanmıştır. Bu nedenle Aziz valentin gizli bir şekilde yürüttüğü faaliyetlerle genç erkeklerin genç kızlarla sevgili olmalarını ve evlenmelerini kolaylaştırmıştır.

 Günümüzde 14 Şubat Tarihi itibari ile sevgililer birbirlerine hediye almaktadırlar. Ve birbirlerine davetiye kartları göndermektedirler. Yapılan bazı araştırmalara göre bütün dünya genelinde bir milyar civarında sevgililer günü davetiye kartı gönderilmektedir. Dünyada Sevgililer Günü Endüstrisi denilen bir sektöründe oluşmasına neden olmuştur. Taze güller, pastalar, hediyeler, kokteyller, partiler Bu sektörün bir parçası haline gelmiştir.

 Eski Roma tarihine baktığımızda 14 Şubat tarihinde aslında bütün Roma halkı için çok önemli bir gün olarak önem arz etmektedir. Çünkü bu tarihte bugün de Roma Tanrı ve tanrıçaları nın kraliçesi olan ruloya duyulan saygıdan ötürü Bütün ülke genelinde tatil ilan edilirdi.

Comments

comments

One thought on “Sevgililer Günü Nereden Ortaya Çıktı?

  1. Evet sevgililer günü eninde sonunda çok büyük bir ticaret ve pazar olarak endüstriye adepte edilmiş gibi duruyor güzel bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir