78
78 points
Spread the love

Şeyh Zayed Ulu Camii, farklı İslam mimarlık okullarını kasıtlı olarak harmanlayan dünyanın en büyük camilerinden ve devasa bir mimari sanat eseridir. 82 kubbe, 1.000’den fazla sütun, 24 ayar altın yaldızlı avizeler ve dünyanın en büyük el dokuması halısına sahiptir. Ana dua salonuna dünyanın en büyük avizelerinden biri hakimdir.

Merhum Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan bu camiyi tarihi sonuçları iletmek ve İslam’ın barış, hoşgörü ve çeşitlilik mesajını somutlaştırmak için inşa etti. Ulu Camii’nin geçmişi ile bugünü birbirine bağlayan ve gerçek İslami değerleri yansıtacak bir İslami bilim ve öğrenim yeri yaratan modern İslam mimarisinin canlı bir referansı olmasını amaçladı.

 

Belki de Şeyh Zayed Ulu Camiinin en dikkat çekici unsuru, en büyüğü ana dua salonunun merkezinde bulunan 82 kubbenin toplanmasıdır. Kubbeler saf beyaz mermer kaplama, soğan şekilli ‘kron’ ve altın cam mozaikle süslenmiş hilal şeklinde finiallere sahiptir.

 

Şeyh Zayed Ulu Camiinin minareleri Mameluke, Osmanlı ve Fatimid tarzlarını, çeşitli İslami mimari tarzları sanat ve güzelliğin tek bir ifadesine birleştirecek şekilde birleştiriyor.

Doğal çok renkli mermerin kullanımı, kronların sütunların üstünde değil altta bulunduğu süslü taç sütunlar da dahil olmak üzere yeni sanatsal sonuçlar yaratır. Bu olağanüstü teknik, İslam mimarisi için yenidir.

 

Duvarların, sütunların ve halının renkleri, camiyi sanatsal bir şahesere ve renk ve tonların senfonisine dönüştürecek şekilde uyumlu hale getirilmiştir.

Bir diğer önemli özellik sanatsal cam çalışmasıdır. Mozaik, oymalı ve kumlanmış cam, geleneksel İslami simetri ve tasarımlarını tekrar sergiliyor.

 

MİNARELER

Caminin her biri yaklaşık 106 metre yüksekliğinde dört minaresi vardır. Her minare üç farklı geometrik şekilden oluşur. Birincisi, minarenin temelini oluşturan bir meydan. Mimari tarzı Fas, Endülüs ve Mameluke tarzlarını yansıtır.

Minarenin ikinci bölümü sekizgen bir şekle sahiptir, bu da Mameluke dönemine (13-16. Yüzyıllar) kadar giden bir tasarımdır. Üçüncü bölüm, Osmanlı döneminden (14-20. Yüzyıllar) bir tasarım öğesi olan silindirik şekildedir. Altın cam mozaikle kaplı taç fener Fatimid dönemine (10. ila 12. yüzyıllar) kadar uzanır.

HALI

 

Ana dua salonu dünyanın en büyük el dokuma halısına ev sahipliği yapmaktadır. Karmaşık İslam madalyon tasarımı, üçüncü nesil halı üreticisi ve sanatçı Dr Ali Khaliqi tarafından yapıldı.

 

Ağırlıklı olarak yün, tek parça halı 5.700 metrekaredir ve yaklaşık 1.200 esnaf tarafından el işi yapılmıştır. Toplam proje, tasarım için sekiz ay ve düğüm için 12 ay olmak üzere iki yıl sürdü.

AVİZELER

Cami, Almanya, Münih Faustig tarafından yedi kristal avizeye sahip. En büyüğü 10-15 metre boyunda ve 12 ton ağırlığında. Aynı tasarımın ana dua salonunda bulunan iki küçük versiyonu vardır. Bu avizelerin ise ağırlıkları her biri 8 ton.

Camiyi çevreleyen fuaye girişlerinde, benzer tasarım ve büyüklükte dört mavi renkli avize bulunmaktadır. En büyük ağırlık yaklaşık 2 ton ve ana fuaye girişinde yer almaktadır.

 

1071 Malazgirt Meydan Muharabesi


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
seda sarac

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir