Spread the love
sosyal güvenlik nasıl öğrenilir

Sosyal Güvenliğin Yönetimi Konu Anlatımı

Etkili yönetimin en temel esasları ILO‘nun 2001 yılında uluslar arası çalışma konferansında hazırlıklar yapılmıştır.Sosyal güvenlik sistemi kamuoyunun güveni kazanması için etkili bir yönetim yapısı bulunması gereklidir.

Ülkeler’de İKTİSADİ GELİŞMİŞLİK DERECESİ artış durumu söz konusu olduğunda sosyal güvenlik için bulunan miktarda artmaktadır.

Sosyal güvenlik kurumları kamu yönetiminde en verimli şekilde sağlayan kurumlardır.Kamu hizmetleri teknolojik büyümelere uyum sağlamış haberleşme ve iletişim olanakları gerçekleştirilerek e-devlet anlayışına uyumlu hizmet becerileriyle beraber sosyal güvenlik kurumlarını etkilemektedir.

Sosyal sigorta programları çoğunlukla ulusal ölçüde ve tüm çalışanları ya da belirlenmiş meslek gruplarını hedefine alabilmek için oluşturulmaktadır.

  • Kayıt dışı sektör
  • A-tipik çalışma şekli

Bir çok ülkede sosyal güvenlik sistemlerinin en baştan güncellenmesi sosyal güvenlik sisteminin yönetiminin önemini çoğaltmıştır.

Sosyal Sigortaların Yönetimi

Sosyal sigortalar,kamu hizmeti olarak tanımlayabiliriz, sosyal güvenlik hizmetini ihtiyacı olan bireylere ulaştırmak için devlet aracılığıyla ve kanunlar ile kurulmuş olan kamu sosyal güvenlik kurumlarıdır.

Sosyal sigorta kurumları özerk yönetime sahip kurumlardır.

Sosyal sigorta yönetiminin en bilinen niteliği idari ve mali özerkliktir.

Primsiz Rejimlerin Yönetimi

Primsiz rejimler şeklinde isimlendirilen sosyal yardımlar ve hizmetlerin kontrolü sosyal sigortalardan daha farklıdır.Sosyal yardım ve hizmetler,vergiler ile yönetildiği için vergi ödemesi yapanlar ve bu yardım sürecinden faydalanmakta olan bireyler farklıdır.Tüm devletler,sosyal yardım ve hizmetler amacıyla yapmış olduğu ödemelerin ihtiyacı olan bireylere uygulanmasını çabalamaya çalışmaktadır.

Sosyal yardım ve hizmetlerin finansmanı amacı için sosyal sigortalarda ki gibi yıllık hem gelir hemde giderlerini dengeleyerek aktüeryal hesaplamaların uygulanması gerekmektedir.


JDSEZER – TÜRKİYE’NİN ÖZGÜN MAKALE ARŞİVİ!

JDSEZER
JDSEZER KİMDİR
           Merhabalar 2017 yılında açmış olduğum blog sayfamın geliştiriciliği ve yazarlığını yapmaktayım blog sayfam röportajlar sayesinde bir çok blogger ile tanışma fırsatı buldum ve yeni projeler imza attım ve blogger alt yapısını kullanarak yola devam ediyorum.

Facebook
Twitter
İnstagram
Youtube

Comments

comments

1 YORUM

  1. sosyal güvenlik çok önemli bir konu. Kişilerin haklarını bilmesi ve ona göre davranması da çok gerekli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here