1. Anasayfa
  2. ANASAYFA
  3. Tassili N’Ajjer

Tassili N’Ajjer

Tassili N'Ajjer

Tassili N’Ajjer

Afrika kuzey bölgesinde yer alan Tassili N’Ajjer, Sahra çölünün en ünlü yerlerinden biri. Eski çağlarda birçok medeniyete ev sahipliği yapsa da Tassili N’Ajjer şimdi sadece hayvanlara yuva oluyor. İklim şartları ve yer koşulları dikkate alındığı zaman Tassili N’Ajjer’de neden sadece hayvanların yaşadığını anlıyoruz.Sahra çölünden hiçbir farkı olmayan Tassili N’Ajjer yüksek sarp dağlarla çevrili. Gündüz kum sıcaklığı 70 derecenin üzerinde olan bu ilginç yere maceraperest turistlerin akın ettiğini biliyoruz. Çöl rüzgarından iyice ufalanan kumlar ve sarp dağlar macera arayan kişilerin ilgisini çekerek kendine bağlamayı başarıyor. Bu ilginç yere ulaşımın imkansız olduğunu söyleyebiliriz. Tassili N’Ajjer’i gezi için tercih eden kişiler özel uçak ve araçlarıyla gidiyorlar. Tassili N’Ajjer merak ediyor ve gezmek istiyorsanız maddi imkanınızın çok iyi olması gerekiyor. Aksi takdirde bu ilginç yeri görmeniz mümkün değil.

Tassili N’Ajjer Nasıl Bu Hale Geldi?

Eski çağlarda deniz seviyesi Tassili Dağları seviyesine ulaşıyormuş. Ancak iklim koşullarının değişmesi su seviyesinin çekilmesine çöl ortamının oluşmasına neden olmuştur. Tassili Dağlarına baktığımız zaman farklı yarıklarla dikkat çektiğini görüyoruz. İşte bu söz konusu yarıklar deniz seviyesinin yüksek olduğu çağlarda dalgaların bırakmış olduğu izler.

Tassili N’Ajjer toprağının bütün parçası birbirine benziyor. İlgi çeken tek yanı sarp dağların dalga aşınmasıyla ilginç şekillere bürünmesi ve güneşin doğduğu an mor ışıkların altın sarısı toprağa vurarak muhteşem ısının bir anda yayılması. Macera peşinde koşan kişiler güneşin doğuşunu bu yüksek dağlar üzerinde seyretmek ve fotoğraf çekmek için sıklıkla Tassili N’Ajjer topraklarını ziyaret ediyor.

Tassili N’Ajjer ilginç tarihi ile her daim konuşulmaya aday bir yer. “Irmaklar platosu” adıyla da anılan yer eski çağlarda sulu alanlara sahipti. Yemyeşil vadileri, sulak alanlarıyla sürekli ilgi odağı olan bu muhteşem yer bereketiyle tanınan topraklardı. Ancak şimdi kurak toprağıyla çöl konumuna gelmiş, toprak üzerinde bir bitki dahi yetişmiyor. Sadece çöl hayvanları toprak üzerinde barınıyor. Yapılan son araştırmalara göre çöl hayvanlarının yaşam alanı daralmakta ve ölüm ile karşı karşıya gelmekteler. Bereketli topraklar olarak anılan Tassili N’Ajjer şimdi hayvanların barınmasını dahi karşılayamıyor.

Tassili N’Ajjer hakkında bilgilere, eski dönemlerde yapılan resimlerden ulaşıyoruz. Resimlerin yanı sıra Fransa kaşiflerinden olan Henri Lhote yapmış olduğu çalışmalardan elde ediyoruz. Henri Lhote, bu değişime uğrayan topraklar üzerinde tam 2 yıl araştırma yapmış ve bilgilere ulaşmış. Ulaşılan bilgilere göre eski çağlarda fil, su aygırı gibi sulak yerlerde yaşamaya seven hayvanların yaşadığı açıklandı. Şimdi bu çöl topraklarında kuyrukkakan, çöl fareleri gibi aşırı sıcağa dayanabilen hayvanlar yaşıyor. Çizilmiş resimlerde elde edilen bilgilere göre çok eski devirlerde buğday üretimi yapılmaktaydı. Tassili N’Ajjer topraklarına bereketli toprak denmesi belkide bol miktarda buğday yetişmesine olanak sağladığından geliyordur.

Atlı savaşçıların Tassili N’Ajjer toprakları için savaştığı çizilen resimlerde elde edilen bilgiler arasında. Yıllar geçtikçe çizilen resimlerin kalitesi düşmüş ve resim figürleri sadece hayvan karelerinden ibaret olmuş. Daha sonra resim dahi çizilmez olmuş ve insan kemikleri çöl toprakları altında çıkarılarak insanların açlık ve susuzluğa daha fazla dayanamayıp hayata gözlerini yumduğunu araştırmalar bizlere söylüyor. Bolluk ve bereketten bu şekilde kurak hiçbir yaşam amaresi olmayan coğrafyaya dönüşmesi oldukça ilginç. Tassili N’Ajjer tarihi çok eski çağlara dayanan ve bazı koşulların değişmesiyle birlikte çöl ikliminin yaşanıyor olması en bereketli toprakların dahi kuruyup çöl olacağını ifade eder nitelikte. Sahra çölü üzerinde yer alan Tassili N’Ajjer, Sahra’nın kalbi olarak nitelendiriliyor ve bu niteleme Tassili N’Ajjer topraklarının ne derece çölleştiğini kanıtlıyor.

Bir Cevap Yaz

seda sarac Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Baran

    Tassili N’Ajjer Dünyanın küresel değişiminin önemli kanıtlarından biri. Geçmiş dönemlerde medeniyetin beşiği olan ve verimli toprakların ilerleyen dönemlerdeki değişimle birlikte çölleşmesi ya da tam tersi kutup bölgelerinin buzullaşması, gelecekle ilgili de bilim adamları için önemli kanıtlar sunmakta.