Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Yapılacak Mı?

Ülkemizdeki ekonomik gelişmeler, siyasetin olduğu kadar vatandaşın da gündeminde. Özellikle son dönmedeki yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı, vatandaşın bir numaralı gündem maddesi konumunda. TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesi ve her geçen gün yükselen fiyatlar sebebiyle pek çok insan geçim sıkıntısı çekiyor. Bu olumsuz ekonomik tablodan en fazla etkilenen kesim ise asgari ücret ile çalışanlar. Türkiye, son yılların en yüksek enflasyon oranı ile karşı karşıya! Bu yüzden ocak ayında yapılan yüksek zam oranı bile büyük oranda eridi! Bu sebeple milyonlarca asgari ücretlinin gözü kulağı asgari ücrete gelecek zam haberinde. Öte yandan hükümet, önümüzdeki dönemde asgari ücrete bir “ara zam” formülü üzerinde çalışıldığını açıkladı. Bununla beraber emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamlar üzerinde de çalışılıyor. Hükümet kanadından gelen ara zam açıklaması ise asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı sorusunu gündeme getirdi. Ancak yapılacak ara zam farklı parametrelere göre değişebilir. İşte, milyonlarca insanı yakından ilgilendiren asgari ücret düzenlemesinin detayları…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete temmuzda bir iyileştirme yapılacağını açıklamıştı

asgari ücret
Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Yapılacak Mı? 9

Bu açıklamadan sonra, milyonlarca asgari ücretli çalışan temmuz ayını beklemeye başladı. Erdoğan, temmuz ayında, ocak ayında yapılan asgari ücret zamlarına yeni bir düzenleme getirileceğini belirtmişti. Çalışma ve Sosyal Bakanı Vedat Bilgin de benzer bir açıklama ile temmuz ayında yapılacak yeni düzenlemeyi işaret etmişti. Hükümet kanadından son açıklama ise AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’tan geldi. Kurtulmuş katıldığı bir televizyon programında asgari ücrete yapılacak ara zam hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet sözcüleri, yüksek enflasyon ve artan hayat pahalılığı karşısında yeni tedbirlerin alınacağını dile getiriyorlardı

asgari ücret
Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Yapılacak Mı? 10

Bu sebeple memur ve işçi emeklilerine zam yapılması planlanıyor. Öte yandan 3600 ek gösterge üzerinde de çalışmalar yürütülüyor. Ancak, yeni düzenlemelerin en dikkat çekici yanı, asgari ücrete temmuz ayında yapılması planlanan ara zam. Numan Kurtulmuş’un, “temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dâhil olmak üzere, öyle zannediyorum ki, yüzde 40’lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek.” şeklindeki açıklaması, asgari ücret üzerinde %40 bir iyileştirme yapılacağı yorumlarına neden oldu. Ancak hangi oranda ara zam yapılacağı henüz net değil. Kurtulmuş’un açıklamasına göre, üzerinde çalışılan farklı alternatifler var.

Asgari ücrete temmuz ayında yapılacak zammın %40 dolaylarında olması bekleniyor. Ancak bu oran kesin değil

asgari ucret 3
Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Yapılacak Mı? 11

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanması ve enflasyona göre düzenlenecek bir ara zam oranı açıklaması bekleniyor. Üzerinde çalışılan bir seçenek ise, işveren tarafından ödenen 750 liralık pirimin devlet tarafından karşılanması. Ayrıca, 150 lira civarındaki işsizlik fonu kesintilerinin de doğrudan net ücrete eklenebileceği konuşuluyor. Öte yandan, asgari ücrete yapılması planlanan ara zam ayrıca bir yasal düzenleme gerektirmiyor. Bu sebeple komisyonda uzlaşma sağlandıktan sonra yeni düzenleme hayata geçirilebilecek.

Bazı kesimler, asgari ücrete yapılacak ara zammın enflasyonu yükselteceği görüşünde

asgari ucret 8
Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Yapılacak Mı? 12

Toplumun bazı kesimleri yapılacak zammın ekonomik kötü gidişe çözüm olamayacağı görüşünde. Buna göre, asgari ücret üzerinde yapılacak yeni zam, talebin artmasına neden olacak. Bu sebeple enflasyon da doğru orantılı bir şekilde artacak. Olumsuz ekonomik tablonun devam etmesi ise, asgari ücret ile çalışan kesimlerin yaşam koşullarını iyileştirmeyecek. Ayrıca muhalefet, hükümetin uzun süreden beri vadettiği ekonomik düzenlemeleri ancak şimdi hayata geçirmesini “erken seçim hazırlığı” olarak değerlendiriyor.

Kaynak: 1 2

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.