Türkiye’de Yaşamış Medeniyetler

Türkiye’de Yaşamış Medeniyetler

Türkiye dört mevsimin yaşanması, topraklarının verimli olması ve sağlıklı yaşam için gerekli olan tüm imkanların yer alması bakımından ünlü bir coğrafyadır. Tarih boyunca Türkiye coğrafyası birçok medeniyetin yaşam alanı olmuştur.

Çünkü sıcak hava, bereketli topraklar ve yetiştirilebilecek hayvanlar bulmak bu coğrafyada kolay bir işti. Bu yüzden bu topraklar için ilk çağda Anadolu uygarlıkları savaştı, göçler gerçekleştirdi… Peki bu güne kadar Anadolu toprakları olarak bilinen Türkiye coğrafyasında hangi uygarlıklar sahne almıştı? İşte ilk çağdan bu yana Anadolu’yu evi olarak görmüş ve burada hayat mücadelesi vermiş o uygarlıklar

Sümerler Hukuk Kurallarını İcat Etti

Anadolu’da kurulmuş ilk uygarlıklardan biri Sümerler olarak bilinir. Milattan Önce 4000 ile 2000 yılları arasında bu topraklarda hüküm sürmüşlerdir. Tarihe fayda sağlamış ilk çağda Anadolu uygarlıkları arasında olan Sümerler yazı ve astronomiyi bulan uygarlık olarak bilinir. Çok tanrılı inanca sahiptiler ve kullandıkları alfabe sebebiyle Türklerle pek çok ortak yanları bulunmaktadır. Ayrıca bir diğer önemli bilgi de Sümerler’in ilk hukuk kurallarını kullanmaya başlayan uygarlık oluşu…

Hititler Kaya Yontum İnsan Yaptılar

Hititler ise Sümerler’den daha uzun süre bu topraklarda yaşadı. Onları saltanatı M.Ö. 2000’den M.S. 600 yılına kadar devam etti. Onlar bu topraklara iklim sıkıntıları ve su kıtlığı nedeniyle göç etmişti. Hititler sanatçı kişilikleriyle biliniyorlardı. Büyük kayalıkları yontarak insan figürleri yapma eğilimleri tüm dünyayı derinden etkilemiştir.

Frigyalılar Sakarya Civarına Yerleştiler

Tarih meraklılarının yakından bildiği Frigyalılar Türkiye’de yaşamış medeniyetler arasındadır. M.Ö. 1200-676 yılları arasında yaşadılar. Frigler olarak da bilinirler ve Sakarya ili çevresinde konuşlanmışlardır. Peki, Frigyalılar nasıl yok oldu? Tarihçilerin anlattığına göre Kimerler ile girdikleri savaşta her şeylerini kaybettiler ve 676 yılından itibaren yok olmaya mahkum oldular.

Lidyalılar Parayı Buldu

Lidyalılar‘ı diğer medeniyetlerden özellikle ayıran unsur tarım ve hayvancılık yerine ticarette gelişmiş olmalarıydı. Türkiye’de yaşamış medeniyetler arasındaki en önemli medeniyetlerden biri olan Lidyalılar parayı icat etmişti. Ki bu icat günümüzün dahi en büyük unsurudur. Para icat olunca takas usulü ticaret yapma devri yavaş yavaş sona ermişti. Ancak Lidyalıların sonunu getiren yine para olmuştur. Orduları düzenli ordu değildi ve paralı askerlerden oluşuyordu. Bu yüzden varlıklarını sürdüremediler ve yıkılmaya mahkum oldular.

İzmir Gezilecek Yerler Gözde Mekanlar

Comments

comments

One thought on “Türkiye’de Yaşamış Medeniyetler

  1. Türkiye’de yaşamış medeniyetlerin hepsi de tarihe damga vurmuşlar. Topraklar verimli ve ayrıca coğrafi açıdan harika bir konum olunca medeniyetlerin de gelişmesine fırsat oluşmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir