Twitter’da Çoğu Kişinin Profil Resmi Olan Bored Ape Yacht Club NFT Nedir?

Yuga Labs tarafından geliştirilen Bored Ape Yacht Club (BAYC), Ethereum blok zincirinde NFT olarak basılan 10.000 profil resminden oluşan bir koleksiyondur.

Bir NFT veya değiştirilemez token, dijital bir öğenin mülkiyet belgesi gibi davranarak alıcıların bu görüntünün tek sürümüne sahip olduklarını kanıtlamalarına olanak tanır. Bu durumda, alıcılar, rastgele oluşturulmuş özelliklere ve aksesuarlara sahip, ilgisiz görünen bir maymun resmine sahiptir. Görüntülerin hepsi özeldir ve hiçbir görüntü birbirinin aynısı değildir.

Bored Ape Yacht Club bu konuda yalnız değil; World of Women ve Cool Cats dahil olmak üzere birçok NFT profil resmi (PFP) koleksiyonu son zamanlarda ortaya çıktı. Ancak BAYC, koleksiyoner tabanını oluşturmuş görünüyor.

BAYC NFT’leri bu kadar değerli yapan nedir?

Bored Ape Yacht Club NFT
Twitter'da Çoğu Kişinin Profil Resmi Olan Bored Ape Yacht Club NFT Nedir? 7

Adından da anlaşılacağı gibi, Bored Ape Yatcht Club özel bir topluluk veya sosyal organizasyon olarak faturalandırılır ve gıpta edilen NFT’lerden birine sahip olmak bu üyeliğin kilidini açar. Kullanıcılara, diğer BAYC NFT sahiplerinin de yer aldığı ve sohbet ettiği özel bir Discord sunucusuna erişim sağlar. Bu discord sunucu ile BAYC, aslında dijital alanlarda da bir araya gelme fırsatı yaratmaktadır.

Belki daha da önemlisi, bir Bored Ape NFT’ye sahip olmak, daha sonraönemli miktarda nakit karşılığında yeniden satılabilen ek NFT koleksiyonlarına erişmenizi sağlar. Yuga Labs, önce Bored Ape sahiplerine ücretsiz Bored Ape Kennel Club köpek NFT’leri sundu ve daha sonra bir Mutant Ape Yacht Club görüntüsü oluşturan ücretsiz “mutant serum” NFT’leri yayınladı. 

Bored Ape Yacht Club NFT nasıl satın alınır?

BAYC
Twitter'da Çoğu Kişinin Profil Resmi Olan Bored Ape Yacht Club NFT Nedir? 8

Bored Ape Yacht Club NFT’leri, özellikle OpenSea olmak üzere NFT piyasaları aracılığıyla satın alınabilir. OpenSea’de bir Bored Ape Yacht Club, Bored Ape Kennel Club veya Mutant Ape Yacht Club NFT satın almak için, koleksiyonun tamamını görüntülemek için proje sayfasını ziyaret etmeniz yeterlidir.

Bazıları sabit bir fiyatla satışa çıkarken, diğerleri açık artırmaya konulabilir. Sitede bir NFT satın almak için MetaMask gibi bir Ethereum cüzdanına ve hem satın alma fiyatını hem de Ethereum gazı işlem ücretini karşılayacak kadar ETH’ye ihtiyacınız olacak.

BAYC’ın geleceği nedir?

Bored Ape Yacht Club NFT
Twitter'da Çoğu Kişinin Profil Resmi Olan Bored Ape Yacht Club NFT Nedir? 9

İsim tanıma açısından, Bored Ape Yacht Club tartışmasız en iyi bilinen profil resmi NFT koleksiyonudur ve en üst sıra için CryptoPunks ile rakiptir. Aralık 2021’de Bored Apes’in taban fiyatı, ilk kez CryptoPunks’ın taban fiyatını aştı. Bu durum rakip NFT projeleri etrafında değişen popülaritenin sinyalini verdi.

Yuga Labs, mevcut Bored Ape sahiplerine ücretsiz bir Mutant Ape NFT basmak için bir “mutant serum” vermenin yanı sıra, herkesin 3 ETH karşılığında satın alabileceği 10.000 yeni Mutant Ape yayınladı. Ağustos 2021’in sonlarında yayınlanan Mutant Ape, bir saat içerisinde tükendi. Toplam 96 milyon dolar satış gerçekleşti.

Yavaş yavaş, NFT’ler sosyal medya avatarları olarak kullanmaya başladı. Üç kez NBA şampiyonu olan Stephen Curry, Ağustos 2021’de 180.000 dolar değerinde Ethereum satın alarak NBA yıldızları Josh Hart ve Tyrese Haliburton’ın yanı sıra NFL oyuncuları Dez Bryant ve Von Miller’ı da içeren bir Ethereum sahibi olan sporcular listesine katıldı. Eminem, Steve Aoki ve Timbaland gibi müzisyenler de BAYC NFT sahipleridir.

Markalar da buna uydu; Ağustos 2021’de Arizona Iced Tea, bir Bored Ape Yacht Club NFT satın aldı ve pazarlama materyallerinde kullandı. Ancak Yuga Labs, içecek markasının sahip olduğu NFT’nin imajını kullanabilse de resmi Bored Apes markasını kullanmasının “uygunsuz” olduğunu söyledi.

Aralık 2021’de Adidas, bir Bored Ape satın aldı. Ancak ufukta buna benzer daha fazla anlaşma var; Ekim 2021’de Bored yaratıcıları Yuga Labs, markayı diğer eğlence formatlarına genişletmek için kıdemli müzik yöneticisi Guy Oseary ile anlaştı. Bir ay sonra, Universal Music Group, Bored Apes’ten oluşan Gorillaz’dan ilham alan bir “sanal grup” olan Kingship’i kurdu.

PFP NFT’leri, Twitter’ın Twitter Blue abonelik hizmetinin kullanıcıları için NFT profil resmi doğrulamasını sunduğu Ocak 2022’de bir başka büyük destek aldı. Doğrulanmış NFT görüntülerinin altıgen bir çevre ile vurgulandığını gören ve OpenSea’deki NFT’ye bir bağlantı ekleyen bu hareket, NFT’lerin “sağ tıklanıp” kopyalanabileceğine dair sık ​​sık tekrarlanan argümana bir yanıt olarak hareket etti.

Bored Apes ayrıca bir dizi yüksek profilli oltalama saldırısına ve istismara maruz kaldı; Aralık 2021’de bir kullanıcı, bir kimlik avı saldırısının kurbanı olduktan sonra “tüm maymunlarım gitti” şeklinde unutulmaz bir tweet attı.

Aralık 2021’de Yuga Labs, Animoca Brands ile bir oyna-kazan kripto oyunu başlatmak için bir ortaklık duyurdu ve kripto alanındaki en yeni çoğunluğa bindi.

Ancak her gün piyasaya sürülen yeni PFP serisi ve piyasada trendlerin yönünün sürekli değişmesi sebebi ile, Bored Ape Yacht Club’ın NFT sektöründeki trendi kaybedilebilirdi. En azından şimdilik Bored Ape Yacht Club NFT’leri PFP NFT’lerinin en başında geliyor ve konumunu koruyor.

Kaynak: 1 2 3 4 5

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.