Vajinismus Kadını Hayattan mı Soğutuyor?

Vajinismus kadının istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkiye girememe durumudur. Sebep olduğu psikolojik sorunlar kadının cinsellikten ve eşinden uzaklaşmasına neden oluyor. Bu kasılmalar bilinçaltındaki cinsellikle ilgili yanlış bilgi ve korkulardan kaynaklanıyor. Buna karşın sırf bu korkular yüzünden kadın Jinekoloji muayene bile olmak istemiyor. Bu nedenle klinik ortamında dr tarafından hastanın vajinismus hikâyesi dinledikten sonra kişide yarattığı korku duygusunun nedeni araştırılır. Kısaca Vajinusmus  kadının vajinanın istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkiye giremem durumudur. Vajinismus cinsel ilişki sırasında istemsiz kasılmalar ile kendisini göstermektedir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar cinsel birliktelik gerçekleşmediği sürece partneri ile yakınlaşma konusunda bir sorun yaşamazlar. Bu kasılmalar cinsel ilişkide olduğu gibi, temas aşamasında ya da bu girişimin hayal edilmesi ile ortaya çıkar. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar cinsel birliktelik gerçekleşmediği sürece partneri ile yakınlaşma konusunda bir sorun yaşamazlar. İlişki gerçekleşse bile bu kadın için acı verici bir durumdur ve cinsel ilişkiye girememesi ya da ilişkinin zor gerçekleşmesi  gibi şikayetlerle ortaya çıkmaktadır..

 

Kendini kasması nedeniyle ilişkiyi tamamlayamayan kadın anne olamayacağını düşünüyor. Bu neden kendini suçlu hissettiğinden bu sorunları çevresindeki kimseyle paylaşamıyor. Bu genellikle kadının bilinçaltındaki cinsellikle ilgili yanlış bilgilere ve korkulardan kaynaklanmaktadır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar kendilerini suçlu hissettiğinde tedaviye adapte olmaları biraz zaman alabilir.  Evli olup, bu tür sorunları yaşayan pek çok kadın var ki; ancak çocuk sahibi olmak istediklerinde doktora gidiyorlar. Kişinin yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle ilişkiye girememesi özellikle daha önce vajinismus tedavisi olmuş kadınların eşleri bu problem çözülmüyor diye umutsuzluğa neden olabiliyor. Sırf Canının yanacağını düşündüğünden Jinekoloji muayene olmaktan korkuyor. Hasta istese de buna engel olamıyor. İşte vajinismuslu kadınların kendine bile itiraf etmekten korktuğu bir durumdur ve

 

Vajinismus Tedavisi Ankara ilinde evli olup, bu tür sorunları yaşayan pek çok kadın ne yazık ki ağrılı cinsel ilişki nedeniyle disparoni ile karıştırılmaktadır. Bu noktada vajinismus bu problemin anatomik mi yoksa psikolojik kaynağa mı bağlı olduğunu anlamak ve hastalığı yenmek için,  alanında uzman hekimler sizleri en etkili ve en  doğru tedavi sürecine yönlendirmektedir. Vajinismus kişiden hastalığının verdiği bu belirtiler kişiye farklılık gösterdiğinden tedavisi de özeldir. Sürekli ilaç kullanımı ya da cerrahi müdahale gibi işlemlere gerek duyulmaz. Bu süreci aşmak ve hastalığı yenmek için psikolojik tedavi gerektirir. Ancak sorun anatomik kaynaklı ise; genellikle cerrahi işlem uygulanmaktadır.

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir