68
68 points
Spread the love

Yıldızlar

Yıldızlar, enerjilerini merkezlerin de ki nükleer tepkimelerden alan, dev kızgın hidrojen toplarıdır. Dağılmamalarının ve patlamamalarının tek nedeni çekim güçleridir. Yaşamlarının ilk evresinde, iki hidrojen atomundan füzyon yoluyla helyum oluştururken açığa çıkan enerjiyi yayarlar.

Yıldız Türleri

Yıldızların çoğu, iki yada daha çok yıldızdan oluşan sistemlerin parçasıdır. Mintaka’da (Oriyon’da) Üç, Kastor’da (ikizler takım yıldızında) altı yıldız vardır. Yıldızların %60’ı birbirinin çekim gücü nedeniyle bir arada kalan gruplar içindedir. Güneş’in tek yıldız olması, sıra dışı bir durumdur.

İkili Yıldızlar

Kütle ve boyutları benzer olan bu yıldızlar, aynı çekim merkezi yada denge noktası çevresindeki yörüngelerde dönerler.

Örten İkililer

Çiftin biri, düzenli aralıklarla öbürünün önüne geçer. Yıldızın ışığı önce azalır, sonra eski haline döner.

Değişken Yıldızlar

Bu yıldızların parlaklığı değişkendir. Bazen patlamalar da , yıldızın her zamankinden parlak görünmesine neden olabilir.

Yıldız Rekorları

Bilinen Sönük Yıldız

Kahverengi RG 0058-2807’dir. Görünen parlaklığı, Güneş’inki nin milyonda birinden azdır.

Bilinen En Parlak Üstnova

1006 yılının Nisan ayında parlayan SN 1006 olmuştur. Gündüzleri rahatça görüle bilirdi.

En Hızlı Zonklayan Yıldız

Saniyede 642 kez kendi çevresinde dönen PSR +214’tür.

Yıldızlarla İlgili Bilgiler

  • Kızıl devlerin çapı: Güneş’inki nin 100 katı kadardır. Kızıl üst devlerin çapı: Güneş’inki nin 1000 katı kadardır.
  • Bir üstnova nın bir dakikada verdiği enerji  Güneş’in dokuz milyar yılda verdiği toplam enerjiye eşittir.
  • Ortalama bir gökada da 200 milyar yıldız bulunur. Saniyede üç tanesi sayılsa tümünün sayılması 2000 yıl alırdı.

Büyük Bir Yıldızın Doğumu Ve Ölümü

Bütün yıldızlar yaşama, büyük toz ve gaz bulutları olarak başlarlar. Bu bulutun sıkışmasıyla parlak yıldız ortaya çıkar. Ölüm iki biçimde gelebilir. Güneş gibi orta boy yıldızlar şişerek duman gibi dağılır ve geride yalnızca soğuyan çekirdekleri kalır. Büyük yıldızlarsa üstnova ya dönüşürler.

  1. Gaz ve tozdan oluşan koyu bir bulut (“molekül bulutu”denir) büzüşerek gittikçe daha yoğunlaşır.
  2. Bulutta yer yer kümelenmeler olur. Bu kümeler ısınır, büzüşür ve daha yoğun duruma gelir. Dönmeye başlayarak, yassılaşır lar.
  3. Nükleer tepkimeler başlar. Geriye kalan toz, ya şiddetli yıldız rüzgarıyla dağılıp gider ya da yıldızın çevresinde dönen gezegenleri oluşturur.
  4. Yıldız, temel biçimini almıştır. Sürekli olarak parlar ve enerji yayar. Daha büyük ve daha parlak yıldızlar, daha hızlı hidrojen yakarlar ve daha kısa ömürlü olurlar.

NOT: Dünya’da kuş tüyünün ağırlığı, yok denecek kadar azdır. Bir nötron yıldızınday sa, aynı tüy, çekim gücünün fazlalığı yüzünden, iki Apollo ay aracı kadar ağır olur.

Üst Novadan Kalanlar

Bir ünlü üstnova,1054 yılında Çinli gökbilimciler tarafından görülmüştü. Gaz ve toz taneciklerinden oluşan ve “bulutsu” adı verilen kalıntıları, günümüzde, yengeç bulutsusu olarak görülmektedir. Bu bulutsu, saniyede 1500 km, yani Saturn V Ay roketinden 130 kez daha büyük bir hızla, genişlemektedir.

Yok Olmuş Yıldızlar

Yıldızların ana dizi evresi, ya bir üstnova patlamasıyla ya da gezegenimsi bulutsuyla sona erer. Yıldızın boyuna bağlı olarak, gerise. şu üç oluşumdan biri kalır.: Beyaz cüce; nötron yıldızı; kara delik.

Beyaz Cüce

Tipik bir yıldızın gezegensi bulutsusu uzaya dağıldığında, geriye, “beyaz cüce” denilen , aşırı yoğun bir çekirdek kalır.Kütlesi Güneş‘inkinden 1,4 kez daha az olan yıldız kalıntıları beyaz cüce haline gelirler.

Nötron Yıldızı

Kütlesi Güneş’inkinden 1,4-3 kez düşük olan üstnova kalıntıları, maddenin olabilecek en katı halini alarak, nötron yıldızları oluştururlar. Nötron yıldızları öylesine yoğundurlar ki toplu iğne başı kadar bir parçanın ağırlığı milyonlarca tonu bulur.

Pulsarlar

Dönen nötron yıldızlarına “pulsar” adı verilir. Dönme hareketleri, çevrelerinde, Yer’in çekim alanının milyon kez milyon katı kadar bir magnetik alan yaratır. Tıpki deniz feneri gibi, pulsarlarda üstlerindeki sıcak noktalardan ışınım demetleri salarlar.

Kara Delik

Kara delik , bir sonsuz yoğunluk noktasını çevreleyen bir güçlü çekim alanı bölgesidir. Kara deliğin sınırını geçmiş hiç bir şey, hatta ışık bile bir daha kurtulamaz. Kütleleri Güneş’inkinin 3 katından çok olan üstnova lar büzüştüklerin de karadelik oluştururlar.

Evrim’in Geçmişi İçin Tıklayınız.

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
seda sarac

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir